Havalı yatak tercihi nasıl yapılmalı?

08/01/2024

Havalı yatak tercih ederken her hastanın her kullanıcının farklı ihtiyacı olduğu ve bu farklı ihtiyaçlara farklı çözümlerin üretilmesi gerektiği akıldan çıkartılmamalıdır. Bir başka ifadeyle “en iyi havalı yatak” yoktur, kullanıcı için en doğru havalı yatak tercihi vardır.

Havalı yatak tercihi nelere bağlıdır?

Boy ve kilonuz, yaşınız, hastalığınızın geçmişi, psikososyal yeteneklerin düzeyi, hastalığınızın gerektirdiği özel koşulların olup olmadığı, cilt hassasiyetinizin olup olmadığı, spastisite veya benzer bir nedenle düzenli kasılmanın/sürtünmenin olup olmadığı, varolan bir yaranızın ya da yara geçmişinizin olup olmadığı, yatak içerisinde geçirdiğiniz süre, yatak içerisinde yatar pozisyonda mı yan pozisyonda mı yoksa oturur pozisyonda mı zaman geçirdiğiniz, kişisel bakımın yatak içerisinde yapılıp yapılmadığı, yatak içerisindeki hareket yetiniz, yatak içerisinde dönme ihtiyacı duyup duymadığınız, yatak içerisinde fizik tedavinin uygulanıp uygulanmadığı, yatağa nasıl transfer olduğunuz, sağlık profesyonellerince Waterlow Basınç Ülseri Risk Değerlendirme Ölçeği’ne göre hastanın risk derecesi vb. detaylar önemlidir. 

Bu sorulara verilecek yanıtlar uzmanlarımız tarafından değerlendirilir ve sizin ya da hastanız için en uygun havalı yatak modeli belirlenir.

Hangi model Opera havalı yatak tercih etmeliyim?

Genel hatlarıyla Opera havalı yatak tercihi ile ilgili model bilgisi ve kılavuzu niteliğinde bilgiler:

Eclipse Auto Havalı Yatak

Opera Eclipse model havalı yatak, havalı yatakların imparatorudur. Kusursuz konforu ve korumayı garanti eder. Bu modelde topuktan başa kadar her nokta bası yarası açısından mutlak koruma altındadır.  Hasta yatağı ya da havalı yatak deyince akla gelen konforsuzluk Eclipse modelde tümüyle bertaraf edilmiştir. Bası yarası olan kullanıcılar bu yaranın iyileştirilmesi sürecinde de gönül rahatlığı ile kullanabilir. 20cm yüksekliğindeki bu eşsiz havalı yatak hastanın yatak üzerindeki basınç seviyesini her an ölçer ve yüksek basınç riski oluşan noktalardaki basıncı hemen düşürür…

Impulse Hibrit Auto Havalı Yatak

Opera Impulse model havalı yatak, havalı yatağın koruyuculuğu ile özel tasarlanmış süngerlerin kusursuz birleşiminden oluşmuş eşsiz bir havalı yatak modelidir. Omurilik felci, MS, Hemiparezi vb. rahatsızlığı olan kullancılar için ekstra avantajlıdır. Kişinin yatağa manuel transferi ve yatak içerisinde kendi kendisine kolay transferi bu model havalı yatak ile çok kolaylaşır. Impulse Hibrit kullanıcısının ağırlığını düzenli olarak ölçer ve yatağın her zaman basıncı eşit dağıttığından emin olur. Bu modelde havalı yatak tercihi yaparken amaca yönelik bir modeldir. 

Flo Auto

Opera Flo Auto model havalı yatak, 17cm yüksekliği ile optimum hücre yumuşaklığını garanti ederken otomatik olarak basıncı kontrol eden teknolojisi ile de hastanın yatak üzerindeki pozisyonunu düzenli olarak algılar ve basıncı sürekli olarak bası yarası açısından risk oluşturmayacak seviyede tutar. 

Flo Havalı Yatak

Opera Flo model havalı yatak, Opera’nın en çok tercih edilen havalı yatak modelidir. 17cm hücre yüksekliğine sahiptir. Bu yükseklik kullanıcının ağırlığına bağlı olarak hücreleri yeterli düzeyde yumuşatmaya olanak sağlar.  

Relieve Overlay

Opera Relieve Overlay model havalı yatak, düşük risk grubundaki hastalar için uygundur. Bu model havalı yatak tercihi kısa süreli kullanımda yapılmalıdır. 

Ayrıca Opera AutoTurn Pozisyon Veren Havalı Yatak modelimizi de inceleyebilirsiniz.

Havalı yatak tercihi ve Havalı Yatak Sıkça Sorulan Sorular ve cevapları burada

Comments 0

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *